דגשים להגשת התנגדות לבקשה לביצוע- חלק א

 
מאת: עו"ד יותם זאב שושני

משרד עורכי דין אוסטשינסקי מגיש לקהל גולשיו מאמר נוסף בסדרת "טיפ ללקוח" והפעם ניתן דגשים להגשת התנגדות לביצוע שטר בהוצל"פ. זהו מאמר ראשון, נא התעדכנו גם בחלק ב'.
 

 

מאמר זה ידון הרגיל. לא אחת קורה שמוגשת כנגד אזרח תמים בקשה לביצוע שטר. במילים יותר פשוטות מציג כנגדך אדם שאינו מוכר לך צ'ק שלכאורה נתקבל בידיו בתום לב ובעד ערך. בנסיונותיך לאתר את מקור הצ'ק לא מתגלה כל קירבה או קשר עסקי בעבר עם אותו הזוכה.


אז הנה הסיטואציה: קיבלת אזהרה (טופס ירוק) מההוצל"פ בדרישה לשלם את חובך לזוכה שאין יודע מהיכן התגלגל לידיו צ'ק שלך.

ראשית כל: חברים יקרים, לא נותנים צ'קים פתוחים. עוד נדגיש כי מומלץ מאוד לתת צ'ק רק עם שרטוט שני קווים(קרוס) ובתוכו המלל "למוטב בלבד". אמצעים אלו מונעים תקלות עסקיות רבות ומונעים סיכונים מיותרים שמא יתגלגל הצ'ק לידיים מפוקפקות. עוד נזכיר לגולשינו כי חובה לבדוק את עצמך היטב ולוודא כי באמת אין הזוכה(האוחז בצ'ק) מוכר לך. שמא אחד מבני המשפחה נתן לזוכה את השטר.

מערכת ההוצאה לפועל הינה מערכת כמעט אוטומטית לפתיחת הליך ההוצל"פ וכשמה כן היא: מוציאה לפועל. מה שאומר כי למערכת ההוצל"פ אין כמעט סמכויות לדון בטענות הצדדים באשר לחיוב כספי מסויים. לפיכך עם הגשת בקשה לביצוע שטר, ההליך מיד נפתח ובמסגרתו מוגשת אזהרה לחייב.

מה עושים?

חשוב להדגיש כי תמיד יש לפנות לעורך דין הבקיא בדיני הוצאה לפועל ולוודא כי זהו תחום מתחומי מומחיותו. דיני ההוצאה לפועל הינם דינים מורכים ודורשים בקיאות משפטית בחוק ובפסיקה כמו גם ניסיון עם מערכת ההוצל"פ. המידע המוגש כאן על ידי משרד עורכי דין אוסטשינסקי הינו בגדר המלצה משפטית לא מחייבת לחייב אשר בחר שלא להשתמש בשירותי עורך דין.

השלב הבא הינו הגשת התנגדות. התנגדות בהוצאה לפועל פירושה כי לחייב עומדות טענות הגנה מהותיות באשר לשטר נשוא בקשת הביצוע. מה הזמן להגשת התנגדות? סעיף 106 (א) לתקנות ההוצאה לפועל התש"ם-1979 קובע כי המועד להגשת ההתנגדות לביצוע שטר הינו 20 יום מיום קבלת האזהרה ממערכת ההוצאה לפועל.

חשוב לציין כי עם הגשת ההתנגדות בהוצל"פ מתבצע עיכוב הליכים אוטומטי לגבי בקשת הביצוע, מה שאומר שעד להכרעה בהתנגדות לא יוכל הזוכה להפעיל הליכי גביה כנגד החייב.


• האמור בתוכן זה אינו מהווה ייעוץ משפטי כמשמעותו בכל דין